Zachowaj porządek dzięki dodatkowym akcesoriom

Kuchnia przez wielu uważana jest za serce i punkt centralny domu. To tam rodzina może spotkać się, usiąść przy stole, porozmawiać, jak również zjeść wspólny posiłek. Jednocześnie jest to miejsce, w którym przygotowuje się posiłek – utrzymanie porządku nie należy więc do najłatwiejszych zadań. Jest to trudne, zwłaszcza, gdy posiada się popularną ostatnio otwartą kuchnie, która połączona jest z salonem lub jadalnią. Wtedy dostęp do niej jest wręcz nieograniczony, a nieporządek od razu rzuca się w oczy. Jak więc bez większego wysiłku zapewnić czystość i estetyczny wygląd w swojej kuchni? Jest na to kilka sposobów. Należy tylko wypróbować w praktyce kilka prostych trików lub zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria!

Postaw na efektywne gadżety!

Porządkowanie kuchni należy rozpocząć od zrobienia porządku w szafkach i szufladach. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią organizację tego miejsca. Dzięki temu można ustalić, gdzie mają znajdywać się składniki pożywienia czy też wyposażenie kuchni. Na początku warto więc rozplanować sposób magazynowania poszczególnych elementów, jeśli brakuje Ci miejsca do przechowywania musisz zakupić nowe szuflady oraz szafki. Oczywiście musisz dopasować je do ilości miejsca, jakim dysponujesz. Staraj się do maksimum wykorzystać każdy centymetr swojej kuchni. Późniejszy krok to zaopatrzenie się w różnej wielkości pudełka oraz organizery. Powinny znaleźć się w nich wszystkie suche produkty – przyprawy, makarony, ryż oraz kasze. Dzięki temu doskonale wiesz, które z nich należy dokupić, a które należy spożyć w pierwszej kolejności. Ponadto masz do nich szybki dostęp, minimalizujesz również ryzyko rozsypania się przypraw. Pojemniki do przechowywania są więc fundamentem. Kolejnym przydatnym gadżetem są wielokształtne stojaki, na których umieścić można sztućce, kubki, butelki z winem, a nawet rolkę papierowego ręcznika. Stojąc na kuchennych blatach będą one nie tylko funkcjonalnym, ale również stylowym uzupełnieniem aranżacji tego pomieszczenia.

Segreguj odpady!

Kuchnia to charakterystyczne miejsce, w którym powstaje chyba największa część odpadów generowanych w każdym domu. Należy więc zaopatrzyć się w dużych rozmiarów kosz na śmieci – powinien mieć on wiele przegródek, w których będzie można osobno składować odpady w postaci szkła, plastiku czy papieru. Przydatne mogą okazać się także wiaderka, w których gromadzić można odpady w postaci resztek z jedzenia.

Trzymaj pod ręką sprzęt do sprzątania!

Kuchenna podłoga również musi być utrzymana w stałym porządku. Warto więc pod ręką mieć zestaw, w którego skład powinny wchodzić: mop, szczotka, szufelka, wiaderko oraz detergenty i środki czyszczące. Jeśli zamiatanie i mycie podłóg nie jest Twoim ulubionym zajęciem możesz zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenie sprzątające. Taki robot, po wcześniejszym naładowaniu i uzupełnieniu płynów czyszczących, samodzielnie odkurzy oraz wyczyści praktycznie każdą powierzchnię. Warto więc rozważyć jego zakup.

Pamiętaj o podstawowych zasadach!

Jest również wiele reguł, których praktyczne zastosowanie pozwala zachować porządek. Oto niektóre z nich:

  • Zmywaj naczynia regularnie, zwłaszcza jeśli nie posiadasz zmywarki. Nic tak nie potęguje wrażenia bałaganu w kuchni jak zlew pełen brudnych szklanek, sztućców i talerzy.
  • Stosuj podkładki pod garnki, talerze lub kubki – dzięki temu raz na zawsze zapomnisz o ścieraniu z blatów tłustych plam.
  • Odkładaj wszystko na swoje miejsce. Dzięki temu nie tylko utrzymasz początek, ale również skrócisz czas poszukiwania poszczególnych elementów kuchennego wyposażenia.
  • W pełni wykorzystuj dostępną przestrzeń. Ułóż wszystko w poszczególnych szafkach i szufladach, mądrze gospodarując przy tym sferą przeznaczoną do magazynowania.
  • Na górnej części mebli usytuowanych najwyżej zaleca się ułożenie gazet. Z poziomu kuchni są one niewidoczne dla oczu. A w momencie sprzątania wystarczy zebrać je wraz z kurzem i tłuszczem, jakie się tam osadzą i od razu wyrzucić do kosza.
  • Aby Twoja kuchnia zawsze prezentowała się jak najlepiej warto pamiętać o 3 rodzajach sprzątania. Pierwszy typ to szybkie uprzątnięcie otoczenia, jeśli dana osoba robi coś w kuchni. Drugie to kilkunastominutowe ogarnięcie porządku w kuchni, jakie trzeba wykonywać co najmniej raz dziennie. Raz w tygodniu pamiętaj o generalnych porządkach kuchennych.

Ład w kuchni jest niezwykle ważny – ułatwia przygotowywanie posiłków, jak również sprawia, że ich spożywanie przynosi dużą przyjemność. Można mieć wrażenie, że bałagan, zwłaszcza w kuchni robi się praktycznie sam, jakoś niepostrzeżenie. Natomiast porządek to jego zupełne przeciwieństwo – aby go utrzymać należy zadbać o odpowiednią organizację i trzymać się paru istotnych zasad. Warto również wpoić je innym osobom korzystającym z kuchni. Jeśli każdy z domowników będzie utrzymywał po sobie porządek, ład w kuchni będzie dużo prostszy do osiągnięcia. Skorzystaj przy tym z dodatkowych akcesoriów, a zachowanie porządku stanie się rzeczywistością.