Trendy w wystroju wnętrz

Moda wnętrzarska zmienia się dosyć często, a co za tym idzie, producenci mebli i elementów wystroju wnętrza nieustannie wypuszczają na rynek nowe produkty. Osoby, które urządzają swoje domy czy mieszkania mają więc do wyboru całe mnóstwo propozycji, spośród których każdy z pewnością znajdzie coś na miarę swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Wśród najnowszych trendów w wystroju wnętrza warto zwrócić szczególna uwagę na designerskie meble i dodatki, które projektowane są przez światowej klasy projektantów. Łączą one w sobie niebanalne podejście do sztuki meblarskie, inspiracje sztuką wysoką, a także ciekawe rozwiązania aranżacyjne oraz podejście do przedmiotów użytku codziennego. Takie designerskie meble czy dodatki doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach projektowanych zgodnie z najnowszymi trendami w modzie wnętrzarskiej.

Zanim jednak zdecydujemy się na designerską sofę czy stolik kawowy wykonany z elementów pochodzących z auta lub z fragmentów pralki (a i na takie rozwiązania można trafić podczas przeglądania katalogów meblarskich), warto upewnić się, czy niepowtarzalny design na pewno idzie w parze z funkcjonalnością i wygodą codziennego użytkowania. Meble we wnętrzach mieszkalnych czy biurowych muszą być bowiem przede wszystkim użyteczne i wygodne. Jeśli są wyjątkowym dziełem sztuki meblarskiej, ale nie da się z nich korzystać, mogą służyć bowiem jedynie jako efektowna dekoracja.

Skandynawia modna pod każdą szerokością geograficzną

Wśród aktualnych trendów wnętrzarskich ugruntowane miejsce zajmuje styl skandynawski, który cieszy się sporym zainteresowaniem osób ceniących niewyszukaną elegancję, prostotę i harmonię we wnętrzu. Skandynawskie wnętrza są bardzo stylowe, efektowne, gustownie urządzone, a jednocześnie dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Łączą w sobie jasne, delikatne kolory, sporo światła, prostotę mebli i dodatków dekoracyjnych oraz wysoką jakość wykonania wszystkich detali. Prostota i porządek rodem ze Skandynawii doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach reprezentacyjnych, jak i użytkowych. W stylu skandynawskim można urządzić salon, sypialnię, a także kuchnię czy łazienkę. Efekt z pewnością będzie zachwycający, a przy tym długotrwały. Jeśli decydujemy się na skandynawski wystrój wnętrza, możemy mieć pewność, że zawsze będzie on modny i na czele trendów wnętrzarskich w wielu nadchodzących sezonach.

Nowoczesność ma wiele twarzy

Wielu osobom, które aranżują swoje domy czy mieszkania, zależy na tym, by wnętrza były nie tylko eleganckie, ale również nowoczesne i modne. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesność w wystroju wnętrza może być naprawdę różnorodna. Z jednej strony mamy chociażby elegancki i surowy minimalizm, z drugiej jednak coraz bardziej popularne są wnętrza industrialne i loftowe. Wnętrza minimalistyczne są chłodne, proste, pozbawione nadmiaru dodatków i uporządkowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wnętrza industrialne – wprost przeciwnie. Dominują w nich meble i elementy wystroju wnętrza inspirowane zakładami przemysłowymi czy halami produkcyjnymi. Choć również są w pewnym stopniu surowe, mają swój niepowtarzalny klimat i ogromną wartość aranżacyjną. W ostatnim czasie bardzo popularnym trendem jest też styl loftowy, który łączy przytulny klimat mieszkania z elementami fabrycznego wystroju. Taka stylistyka dominuje przede wszystkim w tych budynkach, które z hal przemysłowych czy wielkich fabryk zostały przerobione na nowoczesne i funkcjonalne apartamenty.

Ponadczasowa stylistyka retro i vintage

Choć trendy w wystroju wnętrza nieustannie się zmieniają, a co za tym idzie – sporo osób podąża za aktualną, eweluującą modą, bardzo dobrze ma się też nieśmiertelna klasyka w różnych wydaniach. Wnętrza w stylu retro lub stylizowane na wiejskie mają wielu zwolenników, którym zależy przede wszystkim na unikalnym i przytulnym klimacie. Nie brakuje również wielbicieli bardziej orientalnych czy kontynentalnych pomieszczeń, a także stylistyki glamour.

Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać

Szeroki wybór trendów i stylów wnętrzarskich sprawia, że bardzo trudno jest znaleźć idealne rozwiązania do swojego mieszkania. Wielu właścicieli domów i mieszkań nie może zdecydować się na konkretną stylistykę i decyduje się na mieszanie stylów. Owszem, jeśli jest to umiejętnie zrobione, efekt aranżacyjny może być naprawdę ciekawy. Znacznie częściej jednak wnętrza inspirowane wieloma trendami jednocześnie kiepsko się prezentują i są mocno przeładowane. Jeśli wiec decydujemy się na konkretny trend aranżacyjny, warto zachować konsekwencję i utrzymać całe wnętrze w jednolitej stylistyce. Kolorystyka i aranżacja ścian, dobór odpowiednich mebli oraz umiejętne dobranie poszczególnych dodatków to gwarancja, że uzyskamy wnętrze, które będzie nie tylko eleganckie i stylowe, ale również funkcjonalne i stworzone do codziennego życia. nie kierujmy się ślepo katalogami wnętrzarskimi, gdyż to, co widzimy na zdjęciach nie zawsze będzie miało odzwierciedlenie w rzeczywistości.