Kuchnia w stylu retro

Choć moda na wnętrza kuchenne zmienia się systematycznie i w naszych kuchniach królują różne odmiany nowoczesnych trendów, nadal bardzo popularny jest styl retro. Wnosi on do wnętrza ciepło, przytulny klimat i powiew dawnego, nieco zapomnianego świata. Wbrew pozorom jednak, kuchnia w stylu retro nie jest przestarzała – meble, sprzęt i dodatki są jedynie stylizowane na stare czy epokowe, jednak łączą w sobie najnowsze rozwiązania technologiczne.

Styl retro kojarzy się przede wszystkim z elegancją, funkcjonalnością, a także dbałością o najdrobniejsze detale i dodatki do wystroju wnętrza. Jeśli decydujemy się na taką stylistykę wystroju kuchni, warto pamiętać, aby zachować konsekwencję. W podobnym tonie powinny być utrzymane także inne wnętrza. Nie jest bowiem dobrym pomysłem tworzenie kuchni w stylu retro, podczas gdy salon czy sypialnię urządzimy w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy na wskroś nowoczesnym. W aranżacji wnętrza ważne jest, aby całe mieszkanie czy dom utrzymane były w jednej tonacji stylistycznej, w przeciwnym razie stworzymy bowiem aranżacyjny chaos.

Jasna kolorystyka i dużo światła

Kuchnia w stylu retro powinna być przede wszystkim bardzo jasna i przestronna. Tego rodzaju stylistyka wnętrza doskonale sprawdza się więc na dużych przestrzeniach, najlepiej posiadających spore okna i dostęp do światła dziennego. Warto też przez chwilę zatrzymać się przy aranżacji okna. Choć do wnętrz kuchennych często wybieramy rolety czy nowoczesne żaluzje, w stylistyce retro przydadzą się tradycyjne zasłony i firanki wykonane z dobrej jakości materiałów. Styl retro pozwala na takie rozwiązania, które w innych aranżacjach nie mają za bardzo racji bytu. Aranżacje okien mogą być w kratkę, paski lub też w różnego rodzaju kwiatowe motywy. Delikatne, ładnie upięte zasłonki z pewnością dodadzą wnętrzu klimatu i wpiszą się w całościową aranżację wnętrza.

W kuchni urządzonej w stylu retro ważna jest również kolorystyka ścian. Doskonale sprawdzi się ciepła biel lub delikatne, jasne odcienie, które będą współgrały z meblami i dodatkami. Nie za bardzo do stylu retro pasują natomiast płytki na ścianach czy podłogach. O wiele lepszym rozwiązaniem pod nogami będzie drewno lub panele stylizowane na stary, elegancki parkiet. Taka podłoga wkomponuje się w retro klimat, stając się jego efektowną i integralną częścią.

Drewniane, efektowne meble

Stylistyka retro to również efektowne i jedyne w swoim rodzaju meble. W wystroju dominuje przede wszystkim drewno, szkło oraz metal, unikać natomiast należy sztucznych materiałów, takich jak plastik czy inne niezbyt naturalne tworzywa. W kuchni retro świetnie się prezentują tradycyjne szafki drewniane, efektowne przeszklone komody czy świetnie wykończone drewniane regały. Naturalny urok drewnianych mebli w połączeniu z jasnymi ścianami i sporą ilością światła daje niepowtarzalny efekt aranżacyjny. Jeśli jednak decydujemy się na meble w drewnie, warto zadbać o to, by były one wysokiej jakości i wykonane z trwałych i solidnych materiałów. W kuchni doskonale sprawdzają się meble na wymiar, które można zaprojektować tak, by były idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Co więcej, meble robione na zamówienie zawsze są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju, dzięki czemu możemy mieć pewność, że takiej kuchni, jak my, nie będzie miał nikt inny.

Sprzęt kuchenny stylizowany na lata 50. lub 60.

Aby wszystkie elementy wystroju kuchni retro były do siebie dopasowane i tworzyły kompozycyjną całość, warto zadbać również o odpowiedni sprzęt kuchenny. Nowoczesne propozycje od najlepszych producentów nie do końca się sprawdzą. Duża, efektowna i funkcjonalna lodówka lub zmywarka w połączeniu z retro stylistyką mogą prezentować się dosyć dziwnie. Do wyboru mamy więc dwa rozwiązania. Jednym z nich jest wykonanie kuchni w zabudowie, dzięki czemu nowoczesny sprzęt będzie można ukryć w meblach, które stylizowane są na starsze niż są w rzeczywistości. Jest też jednak druga opcja – coraz więcej producentów sprzętu AGD ma w swojej ofercie kuchnie, pralki, zmywarki czy lodówki, które stylizowane są na lata 50. Czy 60. Producenci sprzętu doskonale zdają sobie sprawę z zapotrzebowania rynku, proponują więc użytkownikom nowoczesne rozwiązania, ale zamknięte w wyglądających na stare obudowach o opływowych formach i w intensywnych kolorach. Taki retro piekarnik czy pralka ne potrzebują już żadnej zabudowy – same w sobie stanowią bardzo efektowny dodatek do wystroju wnętrza.

Ważną rolę pełnią dodatki

Aby stworzyć w kuchni retro klimat, warto zadbać też o odpowiednie dodatki, które budują nastrój wnętrza. Pamiętajmy więc o metalowych puszkach, tabliczkach z napisami zawieszonych na ścianach, eleganckich słoikach na przyprawy czy słodycze, efektownych obrusach czy ciekawych obiciach kuchennych krzeseł. Takie niewielkie detale mają kolosalne znaczenie dla klimatu wnętrza. To właśnie one budują nastrój, przyciągają spojrzenia, a także zabierają użytkowników kuchni i ich gości w wyjątkową podróż w czasie.