Biała kuchnia – klasyka czy przemijający trend?

Biel w wystroju wnętrza doskonale sprawdza się w różnych stylizacjach, nic więc dziwnego, że praktycznie nigdy nie wychodzi z mody i można ją spotkać zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych kuchennych odsłonach. Decydując się na kuchnię utrzymaną w bieli można mieć pewność, że wnętrze będzie stylowe, eleganckie i bardzo przestronne. A to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku tych pomieszczeń, które potrzebują optycznego powiększenia.

Kuchnie utrzymane w białej tonacji to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku niedużych wnętrz oraz zamkniętych pomieszczeń. Jasne kolory powodują optyczne powiększenie pomieszczenia, dzięki czemu ydaje się ono o wiele większe niż jest w rzeczywistości. Biel wprowadza też do wnętrza sporo światła, co jest szczególnie ważne w przypadku kuchni umieszczonych we wnękach architektonicznych, z dala od naturalnych źródeł światła. Co więcej, jest elegancka, ponadczasowa i nigdy nie wychodzi z mody. Decydując się na białą kuchnię możemy mieć pewność, że nawet po wielu latach będzie prezentowała się równie nowocześnie i efektownie.

Biel sprawdza się w każdej stylistyce

Niejeden odcień bieli

Kuchnia utrzymana w białej tonacji doskonale prezentuje się zarówno w wydaniu klasycznym, jak i nowoczesnym. W stylistyce retro czy vintage biel na ścianach czy w dodatkach przełamana jest naturalnym drewnem, z którego wykonane są meble. Bardzo często jednak także i one pomalowane są na biało lub mają jasne, pastelowe barwy. Biel jest również nieodłącznym elementem kuchni w stylu skandynawskim, w którym dominują jasne barwy, elegancja i harmonia. Skandynawska kuchnia to przede wszystkim białe blaty czy fronty szafek, a także ściany utrzymane w jasnej tonacji. Bez bieli trudno sobie wyobrazić także nowoczesne kuchnie – laboratoria, które są surowe, chłodne, a jednocześnie bardzo funkcjonalne.

Choć wielu osobom wydaje się, że biel bywa dosyć monotonna i pozbawiona wyrazu, w rzeczywistości w wystroju wnętrz kuchennych królują różne odcienie bieli. Poza chłodną surową bielą można też spotkać bardziej ciepłe odcienie, które tworzą we wnętrzu niezwykły klimat. Kuchnia utrzymana w białej kolorystyce zawsze prezentuje się nienagannie, elegancko i harmonijnie, trzeba jednak pamiętać, że wygląd nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością. Biel ma bowiem to do siebie, że dosyć szybko się brudzi i traci na wyglądzie. Jeśli mamy białe ściany w kuchni, trzeba liczyć się z tym, że z biegiem czasu staną się one nieco poszarzałe i pozbawione pierwotnego wyglądu. Są bowiem nieustannie narażone na wilgoć, opary kuchenne i tłuszcz, który może wnikać w farbę i tworzyć nieestetyczne odbarwienia. Jeśli więc decydujemy się na klasyczną biel w kuchni, warto zwracać uwagę na jakość farby, jaką malujemy ściany. Powinna być to farba o specjalnych parametrach, przeznaczona do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Farby, którymi malujemy salon czy sypialnię, w kuchni raczej się nie sprawdzą.

Białe blaty i szafki – widoczne każde zabrudzenia

Biała kuchnia choć efektowna, nie jest zbyt funkcjonalna. Jasne fronty szafek czy blaty należy nieustannie czyścić, aby utrzymać je w pierwotnej czystości. Na jasnej powierzchni szybko bowiem są widoczne wszelkie smugi czy zabrudzenia. Bywają szczególnie uciążliwe w przypadku frontów czy blatów w wersji błyszczącej. Przygotowywanie posiłków w takiej kuchni wymaga więc nieustannej uwag, aby przy okazji codziennych prac nie uszkodzić blatów czy nie spowodować trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Biała klasyka ma zwolenników i przeciwników

Kuchnie utrzymane w bieli dla wielu osób są oczywistością i raczej nie wyobrażają sobie one wnętrza w innych kolorach. Biała kuchnia z pewnością ma swój wyjątkowy klimat, a przy tym jest jasna i przestronna, co wpływa także na nastrój wnętrza i to, jak się w nim czujemy. Jednak z drugiej strony – biel może wydawać się także dosyć monotonna. Z pewnością zdają sobie z tego sprawę projektanci wnętrz oraz producenci mebli kuchennych, którzy wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom użytkowników.

W nowoczesnych trendach kuchennych możemy zaobserwować powolne odejście od klasycznej bieli. Owszem, wielu producentów oferuje meble i dodatki w wersji białej, ale również można w ich ofercie znaleźć sporo kolorów, które przełamują jasną kuchenna monotonię. Najnowsze trendy kuchenne kredują kuchnie w intensywnych kolorach, przyciągających spojrzenia i tworzących unikalny klimat. Biel, choć nadal popularna, z pewnością w ostatnim czasie została zdetronizowana. W kuchni królują mocne kolory – odcienie zieleni, niebieskiego, czerwieni, a także różne kolory brązu. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią klasykę, a jednocześnie nie boją się nowoczesnych rozwiązań jest połączenie bieli z którymś z intensywnych kolorów. Białe ściany i dodatki mogą być bardzo dobrym tłem dla szafek kuchennych czy blatów utrzymanych w mocnej kolorystyce.