Zalety i wady kuchni zamkniętej.

Budując dom lub remontując swoje mieszkanie musisz podjąć wiele ważnych decyzji, które wpłyną na wygląd nowego wnętrza. Bardzo często, przygotowując taki projekt, musisz zmierzyć się z wyborem sposobu aranżacji Twojej kuchni. A jest to kwestia wysokiej wagi, bowiem pomieszczenie to uważane jest za serce każdego domu – warto więc poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi. Jednym z tradycyjnych rozwiązań, jakie zwłaszcza w przeszłości można było spotkać w polskich domach, jest kuchnia zamknięta. Oddzielenie jej od reszty mieszkania sprawdza się już od wielu lat i nadal posiada sporo zwolenników. Mimo to, coraz większą popularnością cieszą się również nieco nowocześniejsze projekty, zakładające, że część kuchenna otwarta jest na salon bądź jadalnię. Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się temu klasycznemu rozwiązaniu i sprawdzić jakie są zalety oraz wady kuchni zamkniętej.

Zalety kuchni zamkniętej

 • Odseparowanie kuchni zapobiega przedostawaniu się zapachów gotowania do reszty mieszkania, a odgłosy jakie mogą dobiegać z miejsca przygotowywania posiłków nie zakłócają spokoju, jaki chcemy mieć podczas odpoczynku w salonie.
 • Zamknięta kuchnia pozwala nieco ukryć znajdujący się tam bałagan. Dzięki temu nie musimy od razu sprzątać, wystarczy, że po prostu zamkniemy drzwi, a porządkami zajmiemy się w dowolnie wybranej porze.
 • Wyższa wilgotność panująca w kuchni nie wpływa negatywnie na stan mebli czy ścian w innych pomieszczeniach – nie trzeba więc często dokonywać remontów, czy odświeżenia ścian.
 • Taka kuchnia to większe bezpieczeństwo, które liczy się zwłaszcza dla rodzin z dziećmi – po zamknięciu kuchennych drzwi dziecko nie ma dostępu do tego pomieszczenia. W taki sposób można uniknąć nieszczęśliwych wypadków, chociażby takich jak oparzenia, czy skaleczenia ostrymi przedmiotami, których w kuchni przecież nie brakuje.
 • Kuchnia zamknięta może stanowić prawdziwą oazę spokoju i odseparowania dla osób, które uwielbiają gotować, a najlepiej wychodzi im to, gdy w samotności mogą skupić się na testowaniu nowych przepisów kulinarnych.
 • Decydując się na wybór kuchni zamkniętej możesz dowolnie dobierać styl, w jakim zostanie ona urządzona. Nie musi on w pełni, tak jak w przypadku kuchni otwartej, pasować do designu reszty mieszkania. Różnice stylistyczne nie są nadmiernie zauważalne.
 • Zabudowując kuchnię zyskujesz jednocześnie dodatkową ścianę, którą możesz zagospodarować większą ilością szafek, czy blatów roboczych. W wyniku tego zwiększa się komfort korzystania z tego pomieszczenia.

Wady kuchni zamkniętej

 • Nie każdy może pozwolić sobie na zaprojektowanie kuchni zamkniętej. Pozbawione tej możliwości są osoby, które posiadają niewielką powierzchnię do zagospodarowania lub, gdy pomieszczenie nie ma okien. W takim przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta, która pozwala optycznie powiększyć przestrzeń.
 • Wady kuchni zamkniętej widoczne są jak na dłoni chociażby w sytuacji, gdy przyjmujesz gości, a Twoim obowiązkiem jest przygotowywanie posiłków. Posiadając kuchnię otwartą możesz jednocześnie gotować i utrzymywać kontakt, z osobami znajdującymi się w salonie bądź jadalni. Jednak, jeśli w Twoim domu znajdzie się kuchnia odseparowana od pozostałych pomieszczeń, jedynym wyjściem będzie chwilowe opuszczenie gości, co niejednokrotnie może zostać uznane za niegrzeczne lub nietaktowne.
 • Powyższa słaba strona bezpośrednio wiąże się z kolejną. A związana jest ona z ograniczoną możliwością jednoczesnej opieki nad dzieckiem i przygotowywaniem posiłków. Znajdując się w zamkniętej kuchni nie możesz cały czas mieć na oku swojego dziecka bawiącego się w salonie. Problemu tego nie byłoby w przypadku kuchni otwartej.
 • Zamknięta kuchnia wiąże się z koniecznością wstawienia kolejnych drzwi. Dodatkowe pomieszczenie sprawia również, że cała przestrzeń zostaje pomniejszona i pogłębia wrażenie mniejszego metrażu, zatracone zostaje poczucie przestrzenności.
 • Aby widoczność w zamkniętej kuchni była nieco lepsza niezbędne jest korzystanie z większej ilości sztucznego oświetlenia – zwiększają się więc wydatki na prąd, jak również w pewnym stopniu ucierpieć może nasz wzrok.

Podsumowanie

Decyzja o wyborze stylu, jak i sposobu w jaki zostanie zaaranżowana kuchnia nie należy do najłatwiejszych. Warto więc dokładnie przyjrzeć się wszystkim „za” i „przeciw” każdego rozwiązania. Tyczy się to również kuchni zamkniętej, która posiada zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Niebagatelne znaczenie odgrywa także wzięcie pod uwagę aspektów takich jak: styl życia Twojej rodziny, liczba osób, które się na nią składają, upodobania i przyzwyczajenia poszczególnych domowników, sposób korzystania z kuchni, intensywność jej eksploatacji, czy też ilość czasu spędzanego w tym miejscu oraz osobiste nastawienie do konieczności utrzymywania porządku. Bezpośredni wpływ na przyszły wygląd kuchni ma również jej wielkość oraz związane z nią możliwości projektowe. Wszystkie te składniki składają się na naszą prywatną koncepcję, której realizacja pozwala cieszyć się posiadaniem wymarzonej kuchni.