Kuchnia – jak oddzielić ją od salonu?

Współczesna kuchnia może być urządzona na co najmniej kilka sposobów. Dwa podstawowe style aranżacji tego pomieszczenia to typ otwarty oraz zamknięty. Swego rodzaju kompromisem pomiędzy nimi jest kuchnia częściowo przysłonięta. Decydując się na zaprojektowanie wersji otwartej lub przysłoniętej należy rozważyć jaki sposób wydzielenia kuchni będzie najbardziej odpowiedni. Bowiem jest kilka metod oddzielenia kuchni od salonu, czy jadalni. Sprawdź czym charakteryzuje się każdy z nich i wybierz rozwiązanie, które będzie najbardziej zgodne z Twoimi potrzebami!

Stół

Sprawdzonym sposobem oddzielenia kuchni od reszty mieszkania jest stół. Jednocześnie jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Przy właściwym ułożeniu poszczególnych mebli i elementów wyposażenia można połączyć ze sobą kuchnię, jadalnię oraz salon, tworząc przy tym naturalny ciąg. Mało tego każde z tych pomieszczeń może zostać wyraźnie wydzielone. To świetny pomysł na uporządkowanie zarówno większego, jak i mniejszego mieszkania.

Sofa

Symboliczną granicą pomiędzy kuchnią a resztą mieszkania może stać się także zwykła sofa. Ten mebel wypoczynkowy może jednoznacznie wskazywać gdzie w mieszkaniu znajduje się strefa kuchenna, a gdzie jest część dzienna przeznaczona do odpoczynku i relaksu. Takiemu meblowi towarzyszyć mogą fotele, pufy lub dodatkowe siedziska do leżenia bądź wypoczynku. Obok może znaleźć się miejsce także na stolik kawowy oraz telewizor.

Wyspa

Jeśli dysponuje się nieco większą powierzchnią do zagospodarowania warto rozważyć umiejscowienie wyspy lub półwyspu na granicy kuchni i salonu. Ten element zabudowy meblowej jest niezwykle praktyczny, zwłaszcza dla tego, że z jednej strony może pełnić rolę dodatkowego stołu, przy którym można usiąść. Natomiast z drugiej strony sprawdzi się jako dalsza część kuchennego blatu roboczego. Taka strefa przejściowa pomiędzy pomieszczeniami jest zarówno praktyczna i funkcjonalna, jak również zgodna z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi.

Barowy kontuar

Taki element sprawdzi się w przypadku kuchni o każdym rozmiarze. Korzystając z niego od strony kuchni można wykorzystać go jako miejsce do przygotowywania posiłków. Z drugiej strony może on stanowić miejsce, w którym można zjeść, jak również odpocząć lub napić się kawy. Wyjątkową zaletą barków jest możliwość wykonania ich w designerskim stylu. Barek może więc stanowić istotny składnik aranżacji kuchni oraz sfery dziennej w mieszkaniu.

Ściana

W nowoczesnych, designerskich wnętrzach możliwe jest wydzielenie kuchni poprzez zastosowanie innowacyjnych, cienkich ścian. Świetnie mogą się one sprawdzić w roli bariery odgradzającej sferę kuchenną od miejsc, gdzie się wypoczywa. Dużą popularnością cieszą cię chociażby ścianki wykonane ze szkła, elementów drewnianych lub metalowych. Funkcję ściany może pełnić także oryginalny mebel – kredens, półka, bądź szafa. Ustawione na granicy pomieszczeń oddzielą je od siebie, jednocześnie posłużą jako miejsce do przechowywania. Swego rodzaju ścianę może stanowić także kilka roślin, które ułożone będą jedna obok drugiego lub posadzi się je w jednej, długiej donicy. Ściana może przybrać również formę przesuwnych drzwi, których użycie może być uzależnione od naszych potrzeb. Jeśli zechcemy mieć kuchnię zamkniętą, to samo zrobimy z drzwiami. Jeśli zapragniemy mieć kuchnię otwartą, w podobnej pozycji pozostawimy drzwi. Prosty w montażu i demontażu jest także parawan, który skutecznie może odsłonić pewne części naszego mieszkania od niechcianego wzroku. Ciekawym elementem aranżacji może okazać się także ażurowa przesłona, która zgrana z odpowiednim oświetleniem może stanowić interesującą całość.

Podłoga

Umownym oddzieleniem kuchni od innych reszty mieszkania – jadalni, salonu lub korytarza może być także podłoga. Wystarczy, że w poszczególnych pomieszczeniach wykona się podłogę z innego materiału. Widząc, że na pewnej powierzchni ułożone są panele, w innej części widać dywan bądź wykładzinę, a jeszcze gdzie indziej znajduje się podłoga z płytek łatwo się domyśleć gdzie kończy się, a gdzie zaczyna kolejne pomieszczenie. Taka forma oddzielenia od siebie strefy wypoczynkowej, jadalnej i roboczej bardzo sprawdza się w praktyce.

Kuchnia częściowo zamknięta to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie do końca są przekonani do typowej kuchni otwartej. Dlatego też standardem staje się właśnie model pośredni, który pozwala cieszyć się wszystkimi zaletami kuchni otwartej, przy jednoczesnym zniwelowaniu efektów, jakie przynieść mogą wady takiego rozwiązania. Zastosowanie któregoś z zaprezentowanych powyżej sposobów oddzielenia kuchni od salonu pozwala stworzyć sferę swego rodzaju wyraźnego odizolowania i intymności. Jednocześnie nadal można utrzymywać stały kontakt z domownikami znajdującymi się na przykład w jadalni czy salonie – świetnie sprawdzi się to w sytuacji, gdy jesteśmy dobrymi kucharzami i lubimy przyjmować gości. Wybierz więc sposób przysłonięcia kuchni, który najbardziej wpasuje się we wnętrze Twojego mieszkania.