Meble kuchenne na wymiar czy gotowe?

Wiele osób projektujących swoją nową kuchnię lub modernizujących jej dotychczasowy wygląd staje przed dylematem związanym z wyborem mebli do tego pomieszczenia. A wbrew pozorom wcale nie jest to najłatwiejsze zadanie. Bowiem w dzisiejszych czasach kuchnia musi być nie tylko funkcjonalna, ale również atrakcyjna wizualnie. Podążanie za trendami jest ważne również w przypadku projektowania tego pomieszczenia. Warto więc zastanowić się czy skorzysta się z gotowych zestawów mebli kuchennych, które są masowo produkowane przez większość producentów, czy też postawi się na samodzielne zaprojektowanie mebli na wymiar. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przeanalizuj je i wybierz wyjście zgodne z Twoimi osobistymi potrzebami i oczekiwaniami w tym zakresie!

Jakie są wady i zalety zakupu gotowych mebli kuchennych?

Sklepy meblowe pełne są wyposażenia, które może znaleźć się w naszych kuchniach. Wystarczy iść do sklepu, zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać odpowiedni produkt. Najważniejsze zalety tego rozwiązania są następujące:

 • To duża oszczędność czasu – po prostu wchodzisz do sklepu i wybierasz gotowy zestaw mebli. Nie musisz przejmować się projektowaniem wyposażenia swojej kuchni.
 • Duża dostępność takich mebli pozwala przebierać w naprawdę szerokiej ofercie – każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
 • Zakup gotowych mebli wiąże się również z o wiele krótszym okresem oczekiwania. Meble nie muszą być wytwarzane od podstaw, więc w czas jaki należy na nie zaczekać trzeba wliczyć jedynie załadunek i transport.
 • To świetne rozwiązanie dla osób dysponujących niewielkim budżetem na ten cel, bowiem gotowe zestawy mebli kuchennych można znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach.
 • Montaż takich mebli jest bardzo prosty, nie trzeba w tym przypadku korzystać z pomocy fachowców.
 • Również demontaż nie sprawia kłopotów. W razie przeprowadzki możesz po prostu przenieść meble w inne miejsce, bez obaw o ich zepsucie się.

Jednak nie można zapominać, że tego rodzaju rozwiązanie posiada także co najmniej kilka wad. Wśród nich najważniejsze to:

 • Meble z tak zwanych sieciówek być może nie raz przyciągają naszą uwagę niską ceną, jednak zwykle przekłada się to również na niższą jakość ich wykonania.
 • Wybierając takie meble powinieneś zapomnieć o indywidualności, bowiem podobne zestawy w swoich kuchniach może mieć wiele osób.
 • Bardzo często takie meble trudno jest umieścić w pomieszczeniach o nietypowych wymiarach.
 • Nie zawsze każdy element takiego zestawu mebli będzie zgodny z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami.

Jakie wady i zalety mają meble na wymiar?

Meble zamawiane na wymiar są synonimem nieco większej uniwersalności i braku ograniczeń. Do pozostałych mocnych stron należą następujące kwestie:

 • Możliwość wyboru mebli, które są w pełni dopasowane do naszej kuchni oraz tworzą spójną i estetyczną całość. Tworząc je na wymiar można sprawić, że każdy element będzie do siebie pasował, a cała kuchnia będzie zaprojektowana zgodnie z preferowanym przez Ciebie stylem.
 • Meble na wymiar pozwalają stworzyć kuchnię łączącą użyteczność i funkcjonalność z wizualną atrakcyjnością. Korzystając z nich możesz sprytnie ukryć i zabudować sprzęt AGD, który mógłby nie pasować do stylu, w jakim utrzymane jest to pomieszczenie.
 • To szansa na dopasowanie wyposażenia kuchni do własnych potrzeb i oczekiwań. Co ważne jest zwłaszcza wtedy, gdy posiada się dużą rodzinę lub lubi się przebywać w kuchni i przygotowywać posiłki.
 • To idealne rozwiązanie dla małych kuchni lub takich, które posiadają niestandardowe kształty. Dzięki temu cała przestrzeń może być optymalnie wykorzystana. W końcu to Ty decydujesz o wielkości i rodzaju poszczególnych składników kuchennego zestawu.
 • Meble na wymiar nie są produkowane masowo, a z większą uwagą, solidnością i starannością, przez co ich jakość jest zdecydowanie wyższa, a meble mogą służyć o wiele dłużej.
 • Wybierając meble na wymiar ma pełną swobodę w kreowaniu ich wyglądu, czy konfiguracji, przez co możesz łączyć ze sobą różne style i rozwiązania z zestawów meblowych, które ci się podobają.
 • To sposób na urzeczywistnienie wyobrażeń o wymarzonej kuchni.

Tak w tym przypadku nie brakuje również kilku wad. Oto one:

 • Przed zakupieniem takiego zestawu mebli kuchennych niezbędne jest przeprowadzenie dokładnych pomiarów przez firmę, która je wykona. Często wiąże się to ze stratą sporej ilości czasu.
 • Takie meble nie są dostępne od razu – trzeba poczekać na ich wykonanie, co wielu osobom może nie odpowiadać.
 • Meble tworzone na wymiar to dobro nieco bardziej luksusowe – głównie ze względu na wyższą cenę. Jest to więc rozwiązanie dla osób dysponujących większym budżetem.
 • Trzeba liczyć się z tym, że wybór takich właśnie mebli to decyzja na lata, bowiem ich demontaż jest skomplikowany, co odczuwalne jest przede wszystkim podczas remontu lub przeprowadzki. Wtedy mogą się one stać całkowicie bezużyteczne.
 • Zdarza się, że po pewnym czasie trzeba ponieść dużo większe koszty związane z wymianą lub naprawą poszczególnych mebli.
 • Zawsze istnieje możliwość, że trafi się na niesprawdzoną firmę, która nie wywiąże się ze wszystkich swoich zadań w ustalonym terminie. Warto więc sprawdzić opinie innych klientów na jej temat.

Podsumowanie

Jak więc widać, ani jedno ani drugie rozwiązanie nie jest w pełni idealne. Zarówno zakup gotowego zestawu mebli kuchennych, jak i samodzielne zaprojektowanie takiego wyposażenia mają swoje słabsze i mocne strony. Jednocześnie widać, że zdecydowanie się na wybór mebli projektowanych pod kątem naszych osobistych potrzeb jest nieco bardziej uniwersalne. Może więc okazać się dobrym wyjściem dla osób dysponujących nieco większym budżetem i wykazujących bardziej skomplikowane wymagania w zakresie projektu swojej kuchni. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie powinno być poprzedzone dokładną analizą naszych indywidualnych potrzeb. Pozwoli to sprecyzować nasze oczekiwania oraz znaleźć najbardziej optymalne i ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno pod względem użyteczności, jak i efektywności wizualnej.