Trendy kuchenne w 2019 roku

Odejście od jasnych barw i laboratoriów kuchennych w kierunku bardziej przytulnych nastrojowych wnętrz – rok 2019 w trendach wystroju kuchni można uznać za przełomowy. Kto planuje w najbliższej przyszłości urządzanie wnętrza, które jest sercem domu, powinien sprawdzić, co aktualnie jest na topie, a co już zdecydowanie odeszło do lamusa.

W ostatnich kilku sezonach można było zaobserwować swoistą modę na laboratoria kuchenne, czyli kuchnie urządzone w minimalistycznym stylu z eleganckimi blatami i frontami szafek, w których ukryte było wszelkie AGD oraz niezbędne w kuchni urządzenia. W sezonie 2019 nastąpi powolne odejście od kuchni-laboratoriów. Do łask powracają klimatyczne, nastrojowo urządzone kuchnie, pełne nie tylko nowoczesnego sprzętu, ale też dekoracyjnych dodatków, które budują atmosferę wnętrza i zachęcają do przebywania w nim jak najdłużej.

Odejście od bieli i pasteli

Trendy kuchenne 2019 wprowadzają do wnętrza sporo kolorów, nie tylko tych stonowanych, ale również bardziej odważnych. W poprzednich sezonach w kuchni dominowała biel oraz jasne kolory, w których utrzymane były fronty szafek, blaty, a także ściany i podłogi w kuchennych wnętrzach. Obecnie jednak coraz bardziej popularne są kuchnie w mocnych, intensywnych kolorach. Czerwień w kuchni? Czemu nie? A może meble kuchenne i blaty utrzymane w czerni? To także dobre rozwiązanie dla osób, które lubią bawić się aranżacją wnętrza. Warto jednak pamiętać, że ciemna kolorystyka, choć bardzo modna i zachwycająca wizualnie, nie zawsze sprawdzi się w kuchennym wnętrzu. Na ciemne kuchnie mogą sobie pozwolić jedynie właściciele dużych i przestronnych wnętrz. W przypadku małych i ciemnych kuchni czerń nie będzie zbyt funkcjonalna – optycznie przytłoczy i zmniejszy i tak już niewielkie pomieszczenie.

W trendach kuchennych 2019 można również znaleźć tak ciekawe barwy, jak ciemna zieleń, granat, bordo, a także czekoladowy brąz. Takie odważne barwy pojawiały się już w poprzednich sezonach, ale głównie we wnętrzach reprezentacyjnych, jak salon i pokój dzienny. Teraz te odważne zestawienia kolorystyczne zawędrowały do pomieszczenia użytkowego, jakim jest kuchnia.

Kuchnie otwarte na salon i na wymiar

W trendach kuchennych 2019 dominują przede wszystkim przestronne kuchnie połączone z salonem lub innym dziennym pomieszczeniem. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu całe wnętrze nabiera lekkości, a jednocześnie jest wyjątkowo funkcjonalne. Sporo pracy z pewnością będą mieli fachowcy zajmujący się wykonaniem mebli na indywidualne zamówienie. Z roku na rok coraz bardziej popularne jest bowiem projektowanie kuchni na wymiar, dzięki czemu wszystkie elementy wnętrza można idealnie dopasować do potrzeb konkretnej przestrzeni. Kuchnie na wymiar można zaprojektować na konkretne życzenie przyszłych użytkowników, dzięki czemu możliwe jest połączenie najnowszych trendów w kuchennym designie z potrzebami osób, które z kuchni będą korzystały na co dzień.

Inteligentna kuchnia dla wielbicieli nowych technologii

Rok 2019 w kuchni to także czas na pełne wykorzystanie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań opartych na aplikacjach mobilnych. W nowoczesnej kuchni można bez problemu sterować wieloma urządzeniami za pomocą wi-fi i smartfona. W ten sposób możliwe jest sterowanie okapem, włączanie pralki czy zmywarki, a także regulowanie kuchennego oświetlenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom korzystanie z urządzeń kuchennych jest nie tylko wygodne, ale również możliwe z dowolnego miejsca, także z dala od domu. Dzięki temu chociażby podgrzać obiad na płycie elektrycznej przed powrotem do domu, nastawić pralkę czy zrobić listę zakupów na podstawie informacji o brakach w lodówce. Choć inteligentne kuchnie nie są jeszcze zbyt popularne ze względu na koszty wszelkich urządzeń, z roku na rok widoczne jest coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami mobilnymi. Można więc spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości coś, co obecnie jest nowoczesnym i nieco innowacyjnym trendem, będzie standardem w planowaniu kuchennej aranżacji.

Nie wszystko, co modne, warto naśladować

Trendy w wystroju kuchni zmieniają się dosyć regularnie i systematycznie. Może więc się okazać, że jeżeli będziemy podążać ślepo za modą, nasza designerska kuchnia już za kilka sezonów straci na aktualności. Dlatego też w naśladowaniu światowych projektantów i w śledzeniu najnowszych katalogów z kuchennym wystrojem warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nawet, jeśli chcemy mieć modne i oryginalne wnętrze, nie należy zapominać, że kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Nie wszystko, co dobrze się prezentuje we wnętrzarskich katalogach, będzie sprawdzonym rozwiązaniem w konkretnej kuchni. Warto znaleźć złoty środek i harmonię – połączyć nowoczesne trendy z naszymi indywidualnymi potrzebami oraz z klasyką, która nigdy nie wychodzi z mody. Dzięki temu będziemy mieć kuchnię, która będzie nam służyć bezproblemowo przez długie lata, a jednocześnie zawsze będzie zachwycać niepowtarzalnym wystrojem.