Minimalizm w wystroju wnętrz

Styl minimalistyczny w wystroju wnętrz można zamknąć w jednym stwierdzeniu – mniej znaczy więcej. Zwolennicy minimalistycznych wnętrz najlepiej czują się w pomieszczeniach, które pozbawione są nadmiaru mebli, dodatków i dekoracji. Elegancja, prostota i dobry smak sprawiają, że tego rodzaju wnętrza cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób urządzających własne domy i mieszkania.

Minimalizm we wnętrzach może się na pierwszy rzut oka kojarzyć z dużymi i pustymi przestrzeniami, które są bardzo chłodne i nie są przyjazne dla użytkowników. W rzeczywistości jednak takie połączenia są pełne harmonii i sprzyjają zarówno codziennemu życiu, jak i intensywnej pracy. Nic więc dziwnego, że styl minimalistyczny wykorzystywany jest nie tylko w aranżacji wnętrz mieszkalnych, ale również we wnętrzach biurowych czy użytkowych.

Połączenie prostoty i perfekcji

Słowo minimalizm oznacza maksymalne ograniczenie wszelkich potrzeb i dążeń, c dosyć łatwo przełożyć na elementy wystroju wnętrza. Niepotrzebne jest wszystko, co nie ma wartości użytkowej, a wszelkie ozdoby mają bardzo proste i surowe formy. Styl minimalistyczny można scharakteryzować jako połączenie perfekcji i prostoty. Skoro we wnętrz znajduje się jak najmniej mebli oraz dekoracji, znajdujące się w nim elementy muszą być doskonałe pod względem stylu i formy, gdyż to one będą przyciągały uwagę, a także wpływały na klimat i charakter wnętrza. We wnętrzach minimalistycznych na pierwszym planie jest przede wszystkim duża przestrzeń, nic więc dziwnego, że ten styl doskonale sprawdza się w przypadku przestronnych pomieszczeń. Przestrzeń ta powinna być jak najbardziej uporządkowana i zaplanowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Każdy element aranżacyjny ma bowiem kolosalne znaczenie.

Kolorystyka bez szaleństw i kontrastów

We wnętrzach minimalistycznych wszystkie elementy wystroju powinny być idealnie do siebie dopasowane, aby współgrały ze sobą i tworzyły kompozycyjną całość. Jeśli planujemy aranżację ścian, najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich farbą w jasnym, pastelowym odcieniu. Jasne barwy dodatkowo dodają wnętrzu przestronności i optycznie mocno je powiększają. Jeśli jednak zależy nam na minimalizmie w nieco ciemniejszym wydaniu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić salon czy sypialnię w kolorystyce czarno-białej. Warunek jest jeden – wnętrze powinno być na tyle duże, by ciemna kolorystyka nie przytłaczała go i nie powodowała optycznego pomniejszenia. Niewskazane są natomiast tak modne ostatnio fototapety, które najczęściej mają spora wartość dekoracyjną, przyciągają spojrzenia i stanowią główny element aranżacyjny we wnętrzu. Jeśli komuś zależy na fototapetach w minimalistycznym wnętrzu, warto wybierać takie, które doskonale będą z nim współgrały.

W jednolitej kolorystyce powinny być utrzymane także meble, które planujemy wykorzystać we wnętrzu minimalistycznym. Niewskazane są mocno kontrastowe łączenia kolorów, gdyż jest to w sprzeczności z efektem prostoty i surowości, jaki przecież chcemy uzyskać. W minimalistycznych wnętrzach doskonale sprawdzają się zarówno meble klasyczne, jak i nowoczesne propozycje od projektantów wnętrz, pod warunkiem, że nie są to designerskie i zaskakujące formą meble i dodatki. Warto pamiętać, by całe wnętrze utrzymane było w jednolitej kolorystyce, która wpływa na efekt całościowy. W przypadku mebli ważna jest jednak nie tylko ich kolorystyka, ale również forma i wzornictwo. W minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzają się proste, eleganckie i doskonale wykonane meble, które łączą w sobie surowy design z komfortem i wygoda codziennego użytkowania. Mocno zdobione szafy i kredensy, fotele i sofy w nietypowych kształtach i kolorach zostawmy bogato zdobionym wnętrzom. Im prostsze meble, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, aby w tym dążeniu do prostoty nie zatracić funkcji użytkowej mebli. Proste kanapy czy krzesła czy stoły o surowej stylistyce muszą być jednocześnie eleganckie i użyteczne. Meble mają bowiem nie tylko tworzyć efekt aranżacyjny, ale również umożliwiać codzienne funkcjonowanie w danym pomieszczeniu.

Mile widziane nowoczesne materiały

Chłód i efekt surowości we wnętrzu uzyskamy nie tylko za pomocą konkretnych kolorów czy form, ale również umiejętnie dobranych materiałów. Podczas gdy w klasycznych, bogato zdobionych wnętrzach doskonale sprawdza się ciepłe i klimatyczne drewno, w stylu minimalistycznym na pierwszy plan wysuwają się metal, szkło, nowoczesne tworzywa sztuczne lub umiejętne zestawienia wszystkich tych materiałów. Dzięki temu można dodatkowo podkreślić chłód i surowość wnętrza. Minimalistyczny wystrój doskonale sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach, zarówno reprezentacyjnych, takich jak salon czy pokój dzienny, jak i bardziej użytkowych, jak sypialnia, kuchnia czy łazienka. Choć wielu osobom wnętrza minimalistyczne wydają się chłodne, nieprzyjemne i pozbawione życia, w rzeczywistości taka stylistyka bywa bardziej inspirująca niż mocno przeładowane i pełne bałaganu aranżacje, które zamiast harmonii wprowadzają chaos i zamęt. A stąd już przecież niewiele do kiepskiego samopoczucia.