Tradycyjne meble w nowoczesnej odsłonie?

Klasyka jest ponadczasowa i nigdy nie wychodzi z mody – ta zasada odnosi się nie tylko do świata ubrań, ale również mebli i innych elementów aranżacji wnętrza. Choć trendy w światowym designie zmieniają się dosyć często, nadal nie brakuje w nich tradycyjnych elementów, choć z nutką nowoczesności, pomysłowości i ciekawego wykonania.

Nowoczesna stylistyka wnętrza daje ogromne możliwości projektantom designerskich mebli i dodatków aranżacyjnych. Sporo do wyboru mają więc też osoby, które urządzają wnętrza mieszkalne, a także biurowe czy użytkowe. Dużą popularnością cieszy się styl nowoczesny w wielu odsłonach – skandynawskiej, industrialnej, modernistycznej, minimalistycznej, a także loftowej. Każda stylistyka rządzi się swoimi prawami, ale również w każdej doskonale sprawdzają się klasyczne meble, jakie znamy od lat, ale za to w zupełnie nowych, ciekawych aranżacyjnie odsłonach.

Doskonały efekt aranżacyjny w każdym wnętrzu

Tradycyjne meble w nowoczesnej stylistyce to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Łączą w sobie niebanalny wygląd i estetykę z wysoką funkcjonalnością i komfortem codziennego użytkowania. Chętnie wybierają je osoby, które podążają z duchem czasu i śledzą nowoczesne trendy, ale jednocześnie mają zamiłowanie do starej, sprawdzonej klasyki. Klasyka w nowoczesnym wydaniu jest niepowtarzalna, niebanalna i doskonale komponuje się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Jeśli jednak decydujemy się na takie łączenie stylów, warto robić to uważnie i z rozsądkiem. Tak samo jak w modzie ubraniowej, tak samo w wystroju wnętrza bardzo ważny jest umiar, dobry smak oraz zasada, że mniej znaczy więcej. Nadmiar dodatków we wnętrzu – nawet jeśli każdy osobno będzie bardzo stylowy, niebanalny i przyciągający spojrzenia – może tworzyć wrażenie chaosu i bałaganu aranżacyjnego.

Klasyczny design, nowoczesne materiały i wykończenie

Jak łączyć klasykę z nowoczesnością? Sposobów jest całkiem sporo. Wielu projektantów mebli decyduje się na zestawienie klasycznych kształtów z zupełnie nowymi materiałami czy ciekawym wykończeniem. Doskonałym przykładem mogą być tu fotele czy kanapy w klasycznej, prostej odsłonie, za to obite designerskimi materiałami obiciowymi. Bardzo popularne są też tradycyjne fotele czy krzesła, które wykonane są z nowoczesnych materiałów – metalu, szkła bądź też polipropylenu, który zyskuje coraz większą popularność jako materiał meblarski. Meble wyglądają więc tak samo, jak klasyki, na których są wzorowane, uwagę przyciąga natomiast ciekawy materiał. Takie podejście do łączenia klasyki z nowoczesnością daje nie tylko sporo możliwości aranżacyjnych.

Meble mogą być wykonane z nowoczesnych tworzyw w całości lub tez umiejętnie zestawione z klasyką. Przykładowo – doskonałym połączeniem jest klasyczne, naturalne drewno z elementami wykonanymi z metalu, ekoskóry czy innych nowoczesnych tworzyw. Meble, które zamiast z drewna, są wykonane z metalu bądź z nowoczesnych tworzyw są zdecydowanie bardziej trwałe i wytrzymałe, a co za tym idzie – ich funkcjonalność można liczyć w dziesiątkach lat.

Nietypowa kolorystyka

Niektórzy projektanci mebli nieco inaczej podchodzą do kwestii odświeżenia designu klasycznych mebli. Decydują się na podobne kształty czy materiały, z jakich meble są wykonane, natomiast fantazja ponosi ich w kwestii kolorystyki. Dzięki temu klasyczne, tradycyjne meble prezentują się zupełnie inaczej, odmienione jedynie za pomocą zmiany barw. Takie meble łączące klasykę z nowoczesnością doskonale sprawdzą się we wnętrzach, które potrzebują mocnego akcentu dekoracyjnego. Intensywne kolory świetnie współgrają z chłodnym minimalizmem stylu skandynawskiego czy industrialnego. Takie zestawienie aranżacyjne zaskakuje, a jednocześnie przyciąga spojrzenia i sprawia, że stary, znany mebel w zupełnie nowej odsłonie staje się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Meble stylizowane na retro lub vintage

Osobnym tematem w kwestii łączenia tradycji z nowoczesnością są meble na wskroś nowoczesne, ale stylizowane na stare, rustykalne. Takie celowe postarzanie sprawia, że meble doskonale komponują się z klasycznymi elementami wystroju wnętrza. Sporo retro produktów można znaleźć u producentów oświetlenia. Oferują oni szeroki wybór lam wiszących, podłogowych czy biurkowych, które wyglądają jak klasyczne, nieco nawet stare lampy, a okazuje się, że są one wyposażone w nowoczesne technologie typu LED, dzięki czemu oświetlenie staje się funkcjonalne, długotrwałe i energooszczędne. Podobne przykłady można znaleźć wśród mebli i innych elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się stare, w rzeczywistości jest wiekowe. Wybór nowoczesnych mebli i dodatków w klasycznej odsłonie jest w salonach meblowych i galeriach z wystrojem wnętrza naprawdę spora. Każdy wielbiciel łączenia klasyki z nowoczesnością z pewnością znajdzie więc takie produkty, które w stu procentach będą dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego wnętrza.