Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej możemy spotkać kuchnię, która jest otwarta na salon i nie jest odrębnym pomieszczeniem. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno deweloperzy zajmujący się budownictwem wielorodzinnym, jak i inwestorzy stawiający domy jednorodzinne. Kuchnia otwarta na salon ma sporo zalet, trzeba jednak pamiętać, że może mieć także pewne ograniczenia. Zanim więc zdecydujemy się na połączenie salonu z kuchnią, wart poznać wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Kuchnia otwarta na salon doskonale sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, w których każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie. Mała zamknięta kuchnia jest nie tylko niezbyt komfortowa w użytkowaniu, ale również mocno ogranicza poruszanie się i sprawia, że cała przestrzeń wydaje się ciasna, ciemna i niezbyt funkcjonalna. Otwarcie kuchni na salon pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, co przynosi korzyści zarówno z perspektywy kuchni, jak i salonu. Dzięki temu pomieszczenie jest większe, a jednocześnie o wiele lepiej oświetlone, gdyż źródła światła mamy zarówno w salonie, jak i w kuchni. Kuchnia połączona z salonem jest bardzo funkcjonalna, ergonomiczna i ułatwia codzienne funkcjonowanie na styku tych dwóch pomieszczeń.

Spore możliwości aranżacyjne

Otwierając kuchnię na salon mamy do wyboru wiele sposobów oddzielenia tych dwóch pomieszczeń. Bardzo często pomiędzy kuchnią a salonem instaluje się duży, wygodny blat, który może służyć do spożywania posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest również wyspa kuchenna, która sprawdza się szczególnie w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Wyspa służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków i pod względem funkcjonalności wydaje się o wiele wygodniejsza niż korzystanie z tradycyjnych blatów ustawionych w jednej linii. W niektórych domach i mieszkaniach można też spotkać kuchnię i salon, które nie są oddzielone praktycznie niczym. Najczęściej w takich wnętrzach granicą jest rodzaj wykończenia podłogi – w części salonowej zwykle znajdują się parkiety lub panele, natomiast w części kuchennej pojawia się elegancka i łatwa do utrzymania w czystości terakota.

Sprzyja życiu rodzinnemu

Dzięki kuchni, która jest otwarta na salon, osoby przygotowujące posiłki nie są zamknięte i odizolowane od reszty domowników. Można więc swobodnie gotować, a jednocześnie mieć kontakt z domownikami. Otwarta kuchnia ułatwia też podawanie posiłków, jeśli w salonie jest wydzielona część na jadalnię. Przenoszenie gorących potraw na krótszym dystansie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Osoby przygotowujące posiłki mają też więcej wygody, mogą nie tylko spędzać czas z rodziną, ale też oglądać ulubiony program w telewizorze znajdującym się w salonie.

Gdzie czają się ograniczenia?

Kuchnia otwarta na salon daje nieco mniej swobody, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Jeśli mamy połączone oba pomieszczenia, muszą być one urządzone w jednolitej stylistyce, aby poszczególne elementy wystroju kuchni i salonu tworzyły ze sobą kompozycyjną całość. Jeśli salon jest urządzony w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym, kuchnia nie może być w stylu retro czy vintage, gdyż taki pomieszany wystrój wnętrza będzie sprawiał wrażenie chaosu. Problemem może być przede wszystkim zabudowa mebli kuchennych – powinna być ona kolorystycznie oraz pod względem materiałów dopasowana do mebli i elementów dekoracyjnych wykorzystanych w salonie. Trzeba więc wykonać kuchnię na wymiar, co zdecydowanie podnosi koszty inwestycji. Efekt końcowy jest jednak warty swojej ceny. Kuchnie na wymiar doskonale się prezentują i pełnią nie tylko funkcje użyteczne, ale również podkreślają elegancję wnętrza i kształtują jego nastrój.

Zapachy jedzenia w całym pomieszczeniu

Zwolennicy zamkniętych kuchni często zwracają uwagę, że otwarcie tego pomieszczenia na salon powoduje przenoszenie się wszystkich zapachów powstających podczas przygotowywania posiłków. Intensywne zapachy niektórych potraw, a także tłuste osady wnikają w tkaniny mebli znajdujących się w salonie. Dobre okapy czy wyciągi mogą nieco pomóc, ale nie wyeliminują problemu w stu procentach. Warto jednak podkreślić, że coś, co dla jednych osób jest wadą, inne traktują jak zaletę. Nie brakuje użytkowników, którzy lubią unoszący się w całym domu zapach swojskiego jedzenia.

Konieczny ład i porządek

W wielu domach salon pełni funkcje reprezentacyjne, natomiast kuchnia jest miejscem, które chowa się przed oczami gości. Często podczas przygotowywania posiłków robimy spory bałagan, którego nie sprzątamy na bieżąco. Jeśli kuchnia będzie otwarta na salon, konieczna będzie dbałość i ład i porządek także w niej, gdyż będzie zawsze znajdowała się na widoku. Pamiętajmy również, że w przypadku kuchni otwartej na salon tracimy jedną ścianę, na której znajdowałyby się elementy wyposażenia wnętrza, takie jak szafki czy blaty kuchenne. Wtedy trzeba dobrze zastanwić się nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby wygodne przechowywanie żywności czy drobnego sprzętu AGD.